Brno - Lesná

O lokalitě
Fenomén Lesná
Dostupnost a vybavenost
Území Lesné bylo až do roku 1969, kdy se stala Lesná regulérním katastrálním územím, součástí Králova Pole, Husovic a Obřan. Výstavba panelového sídliště, které dnes tvoří podstatnou většinu Lesné, proběhla na území bývalého vojenského cvičiště v 60. letech minulého století. Důvodem jeho vzniku byla potřeba vybudování nových bytů pro 20 tisíc brněnských obyvatel.

Realizátoři výstavby se inspirovali ve Skandinávii a sídliště Lesná je i proto považováno za nejatraktivnější a nejzdařilejší z brněnských sídlišť. Mezi jednotlivými domy se nachází množství zeleně, travnaté prostory i louky nabízející místo k odpočinku.

Panelové domy jsou od sebe vzdáleny někdy i desítky metrů, díky čemuž mají obyvatelé více soukromí, a mezi vzrostlými stromy si mnohdy nepřipadají ani jako na sídlišti.
O lokalitě

Ačkoli většinu Lesné tvoří sídliště, lze zde najít i další výstavbu. Samo sídliště je po celém obvodu ohraničené ulicemi Okružní a Seifertova. Za hranicí těchto ulic se v jihozápadní části nachází Divišova čtvrť, která byla postavena v prudkém kopci po roce 1925. Tvoří ji rodinné domy mj. na ulicích Čekanková, Kosatcová, Liliová či Zvonková. Ve stejné době vznikla na jihovýchodě část dříve zvaná Čtvrť Nade mlýnem, zahrnující zástavbu na ulicích Holubova, Soběšická, Studená a Vyhlídka.

Podél ulice Seifertovy, vedoucí po východním okraji Lesné, se od 70. let nachází zástavba rodinných domů, a dále několik panelových domů známých jako sídliště Barvy. Na severovýchodě Lesné se na ulicích Kupkova, Plachtova, Šalounova a Španielova nalézá několik rodinných domů.

Nejnovější částí Lesné jsou bytové komplexy na severu městské čtvrti zvané Majdalenky, jež byly dostavěny v roce 2000, a Nové Majdalenky, dokončené v roce 2010. V současné době má Lesná rozlohu 2,58 km2 a žije zde přes 16 tisíc obyvatel. Patří do samosprávné městské části Brno-sever.

Fenomén Lesná
 

Obyvatelé Lesné mají k dispozici tři nákupní střediska: v severní části sídliště nedaleko bytového komplexu Majdalenky supermarket Billa, v jižní části Lesné pak Albert a Lidl.

 

Dopravní spojení je poměrně dobré, dvě tramvajové linky č. 9 a 11 jedou téměř do centra sídliště. Výhledově se uvažuje o prodloužení linky č. 5 ze Štefánikovy čtvrti do stávající smyčky Čertova Rokle

 

Na Lesnou dále zajíždí okružní linky 44 a 84 a nově se k nim ve špičkách přidala i linka 53. V noci zajišťuje obsluhu autobusová linka N92, která je vedena v úseku Halasovo náměstí - Haškova - Blažkova - Štefánikova čtvrt - Hlavní nádraží, kde je zajištěn přestup na ostatní noční linky. Od 15. prosince 2006 je v provozu nová vlaková zastávka Lesná - nádraží, na které zastavují vlaky linky S3 Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Jestliže vlak není opožděn, je to nejrychlejší možná cesta na brněnské Hlavní nádraží.

Dostupnost a vybavenost
Výhledy z bytů

Nový Obzor

Parkování

Parkování

67 parkovacích míst v podzemních garážích, která budou sloužit výhradně pro majitele bytů. Část z nich bude řešena prostřednictvím zakladačů. ​Zakladače výrobce KLAUS Parksysteme Ges.m.b.H., jsou pohodlným a praktickým doplněním počtu parkovacích míst v tomto domě. Stávající veřejné parkoviště bude ponecháno.

 

Dopravní obslužnost

Dopravní obslužnost

Lesná je výjimečná z hlediska dopravní obslužnosti v tom, že obyvatelé můžou využít i vlakového spojení, nachází se zde totiž  vlaková stanice. V blízkosti projektu Nový Obzor jsou zastávky MHD, a to jak autobusová, tak i tramvajová linka č.9 a 11.  

Občanská vybavenost

Občanská vybavenost

Základní a mateřské školy v dochozí vzdálenosti od projektu. Centrum volného času a lanové centrum. Obchody s potravinami BILLA a Albert i Lidl jsou součástí občanské vybavenosti Lesné.